YAZARLAR

KATEGORİLER

ARŞİVLER

Bültenimize abone olun

05 Kasım 2022

Güzel yaşamalı insan hayatı.

Özene bezene.

İmanlı.

 

11 Haziran 2021

Bulunduğun  ortamda ortaya bir fark koyabilmek için birtakım özellikler gerekebilir. Bu sayede indanlara farklı bakış açıları sunulabilir. Üzerinde hiç düşünmedikleri bir konu hakkında harekete geçmeleri sağlanabilir.

Tabi farklı olmak ile farklılaşmak arasında o ince ayrımı gözeterek. Farklı görünmek için kılıktan kılığa girenlerden olmamak lazım.

27 Mayıs 2021

Aylardır üç dört sokak köpeği çitlerin arkasında duruyorlardı. Geçimlerini arada kendilerine uzatılan yemek/ekmek parçalarından çıkarıyorlardı. O an için aç olabilecekleri düşüncesi ile öğle yemeğinde mideme çok geldiğini düşünüp yemediğim bir miktar ekmek parçası ile şimdi ben de karşılarındaydım.

Benim merhamet nazarıma göre en küçük köpeğe en büyük lokmayı verme düşüncesi hareketlerimi yönetiyordu. Ortalarına atacağım ekmek parçasını içlerinden en atik ve hırslı olanın alacağını ve bu yüzden diğer çelimsiz ve küçük köpeklerin aç kalacağını daha öncesinden deneyimlediğimden bu sefer farklı bir taktik izlemeye karar vermiştim.

Ekmekten kopardığım bir parçayı, büyük köpeklerin yemek için biraz uzaklaşacağı bir noktaya atarken, bu sırada küçük köpeğe rahatça ekmek yedirebiliyordum.

Bir diğer taraftan da küçük bedenli köpeğin daha az enerji harcayacağını ve büyük köpeklerin bu yüzden belki de daha fazla ekmek yemeleri gerektiği gibi başka bir mantıksal hisse kapıldım. Elimde kalan küçük bir parça ekmeği siyah burunlu, içlerindeki en atik ve iri cüsseli köpeğe uzatırken çit teli ile beton arasından uzattığı kafası ile ekmekle beraber elimin yarısını ağzının içine alması bir oldu. Allahtan ısırmak gibi bir hamlesi olmadığından elime bir şey olmadı. Fakat ben ekmeği uzatmaya başladığımdan itibaren ekmeğe odaklanması, kafası ile elimin her hareketini hızlı reflekslerle takip etmesi, burnundan çıkardığı sesler ve son olarak elimi de ağzına alacak şekilde yaptığı çevik hamleye şahit olunca içimden geçen cümleler şöyleydi;

“Aman Allah’ım. Hırsa bak. Aynı insanoğlu!”

23 Nisan 2021

Bir müslüman ne kadar tamamsa o kadar eksiktir aslında.

11 Nisan 2021

Hakkıdır Hakk’a tapan milltimin istiklal.

26 Mart 2021

Hakiki manada bilmek.

Hakikatı bilmek. 

Kendini bilmek. İç yüzünü bilmek. Kendi iç karanlığını bilmek.

Bilememek ya da..

Belki de bilememek kurtarıyor bizi.

18 Mart 2021

Söyleyecek sözün varsa yaz dostum.

Aklına geleni yaz dostum.

Bir fikrin varsa yaz dostum.

İster kağıda, ister telefona yaz dostum.

11 Mart 2021

Beklemenin bir çok örneği var. Ekmek kuyruğunda beklemekten tut, hastanede acil odası kapısında, mahkemede duruşma salonu önünde beklemek. Ameliyatta olan birini, askere giden yakınını beklemek. Attığın mailin cevabını beklemek. Dolmuş beklemek. Tren de olabilir tabi.

En basitinden kırmızı ışıkta beklemek.

Sizin müdahale edemeyeceğiniz bir kararı, değiştiremeyeceğiniz bir anı beklemek.

Bu beklemelerde harcanan enerjinin israf sayılmaması için bazı uğraşlar gerekli.

Mesela, kitap okuma/dinleme, yazma/çizme gibi.

Ama en iyii tefekkür belki de.

Evet. Tefekkür iyidir.

 

05 Mart 2021

Zaman hızla akıp gidiyor. Günlerin, haftaların esamesi okunmuyor. Dün dediğimiz şey bir ay öncesi neredeyse. Gelecek aydan bahsederken geçip gitmiş bile zaman.

Zaman, aman dinlemeyen bir gerçek.

25 Şubat 2021

İnşirah suresinde geçen ayetlerden;

“…Bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabb’ine yönel ve yalvar!”

Tamam Allah’ım.

Eski Yazilar »